13.9.2017 / Gösterim Sayısı : 113

"Uluslararası Katılımlı 5. Toprak ve Su Kaynakları Kongresi" İlimizde Başladı.

#13.9.2017

​            Bakanlığımızın destekleriyle İlimizde 5'ncisi düzenlenen Uluslararası Katılımlı Toprak ve Su Kaynakları Kongresi, Kırklareli Atatürk Toprak, Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde 12 Eylül tarihinde başladı. Kongreye çeşitli üniversitelerin akademisyenler, teknik personeli katılım sağlarken, 3 gün süresince kongrede toprak ve su konularında 120 sunum yapılacağı belirtildi. Kırklareli Valisi Sayın Orhan ÇİFTÇİ , kongrenin açılışında yaptığı konuşmada; Türkiye'nin tarım sektöründe önemli bir potansiyele sahip olduğunu, birçok kişinin tarım sektöründe istihdam edildiğini, tarımın doğal şartlar ve iklime bağlı olarak sürdürülebilen bir faaliyet olduğunu vurguladı.

            Kongrede Bitki Besleme ve Toprak, Tarımsal Sulama ve Arazi Islahı, İklim Değişikliği ve Tarımsal Ekoloji, Tarımsal Mekanizasyon ve Bilgi Teknolojileri, Tarım Ekonomisi ana konularından oluşan başlıklar altında ilgili konular tartışılacak ve bu bağlamda bilimsel bir tartışma platformu olacak. Bu başlıklar altında toprak ve su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir olarak kullanılmasına yönelik 148 adet sözel sunulu, 118 adet poster sunulu olmak üzere 266 adet bildiri yurt dışından ve Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden, araştırma enstitülerinden, çeşitli kurumlarından gelen bilim insanları tarafından sunulacak. Ayrıca özellikle yurt dışından gelecek katılımcılar tarafından olmak üzere, kongre konuları kapsamında çağrılı bildiriler de sunulacak.
        Kongrede Bitki Besleme ve Toprak, Tarımsal Sulama ve Arazi Islahı, İklim Değişikliği ve Tarımsal Ekoloji, Tarımsal Mekanizasyon ve Bilgi Teknolojileri, Tarım Ekonomisi konuları tartışılacak olup, bilimsel bir tartışma platformu kurulacaktır. Müdürlüğümüz tarafından açılmış olan stantlarda kadın girişimcilerimiz tarafından hazırlanmış olan doğal, yöresel ürünlerin ve milli tarım projesi tanıtılmıştır.


''