14.6.2017 / Gösterim Sayısı : 178

Tarım Kampında Lider Çocuklarımız Belgelerini Aldı….

#14.6.2017

​       Müdürlüğümüzce planlanarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen, ilköğretim 4. Sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda, üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinliğimizi, 06-07-08 Haziran 2017 tarihinde, İlimiz merkezinde bulunan Mustafa Dalcalı İlkokulu 4/B sınıfı Öğrencileri ile gerçekleştirdik.

      Lider Çocuk Tarım Kampımızın 1. Günü,, İl Müdürlüğümüzün tanıtımı ile başlayarak, Toprak Analiz Laboratuvarı ve Örtüaltı Yetiştiriciliğinin çocuklara tanıtıldığı Atatürk Toprak ve Su Kaynakları Araşt. Enst. Müdürlüğünde devam etti. Devamında Lüleburgaz İlçemizde bulunan Ergin Tarım Hayvancılık İşletmesinde, hayvancılığın önemi, büyükbaş hayvanların bakım ve beslenmesi konuları çocuklara görsellik sağlanarak anlatıldı. Yine Lüleburgaz İlçemizde bulunan Balaban Boza ve Dondurma işletmesine gidilerek, dondurmanın oluşum aşamaları gözlemlendi.

          Kampın 2. Gününde; 2017 yılının Birleşmiş Milletler Tarafından "Kalkınma İçin Sürdürülebilir Turizm Uluslararası Yılı" olarak ilan edilmesi sebebiyle İlimize Kırsal Turizm, Çiftlik Turizmi ve Köy Turizminin yerinde görülüp incelenmesi amacıyla, Ertuğrul Köyü Kültürevi gezildi ve Girişimci kadınlar tarafından oluşturulan Köy Kahvaltı Evi ziyaret edildi. Devamında İlimiz Vize İlçesinde bulunan Ayasofya Cami, Vize Kalesi, Vize Antik Amfi Tiyatrosu rehber eşliğinde gezildi. Yine Vize İlçemiz Balkaya Köyüne bulunan Alabalık Üretme tesisleri gezilerek incelendi. Sonrasında Kıyıköy Beldesine gidilerek Ayanikola Kilisesi, Suriçi görülerek yakın kıyı tekne turu ile 2. gün tamamlandı.

     Kampın 3. Günü; Kırklareli Üniversitesi, Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin katıldığı, çeşitli etkinliklerin yapıldığı çocuk şenliği ile başlayarak Lider Çocuklara Katılım Belgeleri ile çeşitli hediyelerin verilmesiyle sona erdi. 


''